batch 2

W dniach 12.06. - 17.06.2023 odbyła się międzynarodowa wymiana uczniów z PSP nr 3 w Gogolinie oraz IGS Betzdorf-Kirchen.

Po czterech latach przerwy spowodowanej pandemią udało się wznowić to partnerstwo. Ma ono jednak już nieco inny charakter. Do roku 2019 niemieccy uczniowie spotykali się z uczniami Publicznego Gimnazjum w Gogolinie. Teraz wymiana przeniosła się do szkoły podstawowej. Dla 21 uczniów naszej szkoły było to całkowicie nowe doświadczenie, dlatego też byli pełni obaw i niepewności. Bardzo szybko nawiązali jednak kontakt ze swoimi partnerami, a goszczące ich rodziny okazały się ciepłe, przyjazne i opiekuńcze. Polskim uczniom bardzo podobała się szkoła, do której chodzili na zajęcia. Zobaczyli wiele nowych rozwiązań. Cieszyli się z tego, że potrafią porozumiewać się w języku niemieckim i mają motywację, żeby jeszcze pilniej się go uczyć. Oczekują za rok rewizyty swoich partnerów w Gogolinie. Podczas wymiany mieliśmy okazję poznać stolicę Nadrenii Palatynatu – Mainz, spotkaliśmy się z Landratem Nadrenii Palatynatu oraz przedstawicielem oddziału Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Nasze województwo ma również partnerstwo w tym landem. Pojechaliśmy również do Bonn, gdzie zwiedziliśmy stare miasto oraz „Haus der Geschichte” – muzeum przestawiające historię Niemiec od 1945 roku. Jednym z najlepszych punktów programu była dla nas bez wątpienia wizyta w ogromnym sklepie produktów "Haribo". Zrobiliśmy sobie zapasy żelków i cukierków na cały rok :) W programie znalazł się również mecz piłki nożnej, który tradycyjnie wygraliśmy:) Tydzień z naszymi partnerami minął bardzo szybko, a najsmutniejsze było pożegnanie, które nie obyło się bez łez. Wszyscy niemieccy partnerzy obiecali, że za rok spotkamy się w Gogolinie.
Opiekunkami wymiany były panie: Brygida Czekała oraz Mariola Malkusz.
Bardzo dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie za dofinansowanie naszego wyjazdu.