batch 3b

21 marca obchodzimy nie tylko pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, ale jest to również „Światowy Dzień Zespołu Downa”.

W ten dzień przypominamy sobie, że ludzie z dodatkowym chromosomem 21 pary – mimo że są różni jak dwie inne skarpetki – mają również prawa i potrzeby, zwiększenie świadomości ludzi na trudności, z jakimi osoby z ZD się zmagają.
My jako szkoła również pamiętamy o tej akcji i wspieramy osoby tak podobne, a jednocześnie różne od nas. Z tej okazji uczniowie, jak również nauczyciele, ubrali dwie różne skarpetki oraz poprowadzili spotkania lub pogadanki, przybliżając uczniom chorobę.
Dodatkowo z racji obchodzonego w tym samym tygodniu „Dnia mózgu” – uczniowie klasy 4b wzięli udział w pokazie „Jak pracuje mózg”. Dzieci dowiedziały się, za jakie czynności odpowiedzialny jest mózg, jak wygląda synapsa oraz sami mogli sprawdzić się w zadaniach ogólnorozwojowych i jednocześnie wziąć udział w konkursie. Najwytrwalsi, którzy przebrnęli przez wszystkie, nie za łatwe, zadania zostali nagrodzeni nagrodami rzeczowymi.
Reszta uczniów mogła zbadać poziom rozwoju obu swoich półkul w grze „Cortex”, sprawdzając swoją spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz kreatywność.

Karolina Patrzylas